Aktualności Aktualności

Brzmienie Przyrody i Tradycji Łowieckiej w Brodnicy

Polska jest krajem, który od wieków ceni i pielęgnuje swoje tradycje związane z lasem i polowaniami.

To długowieczne dziedzictwo jest hołdowane podczas wielu festiwali i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w różnych regionach kraju. Jednym z najważniejszych jest oczywiście Brodnicki Festiwal Kultury Leśników i Myśliwych, który co roku przyciąga tłumy miłośników natury i tradycji.

W dniach 6-8 października 2023 roku w Brodnicy odbył się  XVII już z kolei Brodnicki Festiwal Kultury Leśników i Myśliwych, w ramach którego odbył się  XVII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, XIV Turniej Fanfar i Hejnałów o Statuetkę  Anny Wazówny oraz IV Konkurs wokalny „ Śpiewamy ze św. Hubertem”, V Konkurs plastyczny „Malujemy ze św. Hubertem i III Konkurs wiedzy Leśno-Łowieckiej „Polujemy na wiedzę ze św. Hubertem” oraz Konkurs kulinarny „Najsmaczniejsze z lasu”.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Brodnica, Brodnickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Fatima”, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu a także miejscowe koła łowieckie zrzeszone w Porozumieniu Kół Łowieckich „Kult Świętego Huberta”, Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, Miasto Brodnica, Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Brodnicki Dom Kultury.

Każdy dzień wydarzenia był niezwykle emocjonujący. Sygnaliści myśliwscy przybyli do Brodnicy z całej Polski i rywalizowali w wybranych przez siebie kategoriach przygotowanych zarówno dla solistów, jak i zespołów. W tych dniach w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy zabrzmiały przepiękne dźwięki sygnałów myśliwskich, niezmiennych i pielęgnowanych od lat zgodne z tradycją.

Z wieży kościelnej jak co roku na żywo zabrzmiały fanfary i hejnały. Przybyli muzycy rywalizowali „O Statuetkę Anny Wazówny”. Podsumowaniem zmagań uczestników wszystkich konkursów zorganizowanych w ramach festiwalu była uroczystą msza święta Hubertowska odprawiana przez Kapelana Leśników, ks. Gabriela Aronowskiego.

Nabożeństwo zakończyło się ogłoszeniem wyników oraz nagrodzeniem zwycięzców, którzy brali udział w konkursach. Laureaci z rąk zaproszonych gości i organizatorów otrzymali nagrody. Zgodnie z tradycją wydarzenia, obowiązkiem zwycięzców była prezentacja ulubionego sygnału lub utworu.

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach muzycznych zdobyli:

Kategoria: Soliści

Klasa: D

  1. Oliwier Mallek - Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach

Klasa: C

  1. Stanisław Wenta - Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach

Klasa: B

  1. Piotr Mania       

Klasa: A

  1. Mirosław Murawski - Koło Łowieckie nr 9 SŁONKA w Rypinie

Kategoria: Zespoły

Klasa: D

  1. Zespół Sygnalistów Myśliwskich LISY z Sierakowic - Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach

Klasa: C

  1. Zespół Reprezentacyjny Koła Łowieckiego ŻURAW Brójce MŁODE ŻURAWIE - Koło Łowieckie ŻURAW Brójce

Klasa: B

  1. Sygnaliści Toruńskiej Organizacji Łowieckiej - Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu

Klasa: MB

  1. Zespół Sygnalistów Myśliwskich SIERAKÓJCY - Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach

Klasa: MSH

  1. Echo Kniei - Koło Łowieckie ORLIK Szczecin

 

XIV Turniej Fanfar i Hejnałów o statuetkę Anny Wazówny

 

  1. Murawski Mirosław - Koło Łowieckie nr 9 SŁONKA w Rypinie

Na festiwalu nie zabrakło również stoiska edukacyjno-promocyjnego Nadleśnictwa Brodnica z konkursami wiedzy przyrodniczo-leśnej. Pracownicy służby leśnej dla wszystkich osób biorących udział w konkursach przygotowali nagrody w postaci gadżetów oraz sadzonek drzew gatunków leśnych.

Brodnicki Festiwal Kultury Leśników i Myśliwych to wydarzenie, które powinno znaleźć się w kalendarzu każdego miłośnika przyrody i tradycji. To nie tylko okazja do poznania fascynującego świata leśników i myśliwych, ale także szansa na wspaniałe przeżycia kulturalne i spotkania z ludźmi, którzy pasjonują się ochroną przyrody, lasem oraz myślistwem.

Podczas Brodnickiego Festiwalu Kultury Leśników i Myśliwych  kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy na chwilę zamienił się w wyjątkową salę koncertową z leśnymi akcentami, otwartą dla mieszkańców całego miasta oraz sympatyków kultury leśników i myśliwych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie Gratulujemy!

Darz Bór!