Aktualności Aktualności

Grzybobranie „Brodnica 2016”

Dnia 22 października 2016 r., w sobotni poranek lasy w nad Jeziorem Łąkorz w okolicach „Jarzębinki" przy leśniczówce Grabiny w Nadleśnictwie Brodnica zgromadziły ludzi, którzy odpowiedzieli na indywidualne zaproszenie Nadleśniczego oraz przybyli w odpowiedzi na ogłoszenie Nadleśnictwa Brodnica.

Miejscowi fascynaci grzybobrania spotkali się, aby w pięknych okolicznościach natury poszukiwać jesiennych darów lasu. Organizatorem imprezy było Nadleśnictwo Brodnica pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Łącznie na zaproszenie odpowiedziało około 100 osób, w tym rodziny z małymi dziećmi. Na szczególną uwagę zasługuje udział Dyrektora Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Zainteresowanie „Grzybobraniem " okazały media – lokalny „Czas Brodnicy".

Pod „Jarzębinką" przy leśniczówce Grabiny przybyłych powitał Nadleśniczy Henryk Kapusta. Po krótkich słowach wstępu, podczas których przybliżył wszystkim  znaczenie okolicznych lasów w gospodarce i kulturze miejscowej społeczności, zapoznał wszystkich z regulaminem grzybobrania i przedstawił program dnia. Obecny przy tym gospodarz terenu, Leśniczy Leśnictwa Grabiny, Stanisław Jarzembowski omówił zagadnienia techniki zbioru grzybów oraz zwrócił uwagę na elementarne zasady zachowania się w lesie. Po tych słowach wszyscy wyruszyli w wybrane przez gospodarzy miejsce, skąd każdy uczestnik ruszył w swoją stronę świata na poszukiwanie „darów lasu".

Nikt w grzyby tego dnia nie wierzył. Jednak mimo wszystko las nie zawiódł. Pomimo tegorocznej suszy i chłodach, które po niej nadeszły i ku miłemu zaskoczeniu wszystkich uczestników okazało się, iż lasy Pojezierza Brodnickiego gotowe są na przyjęcie grzybiarzy i każdy uczestnik zaspokoił swoją potrzebę poszukiwacza skarbów lasu. Duchowi rywalizacji towarzyszyła sympatyczna integracja. Po udanym grzybobraniu wszyscy powrócili do wiaty „Jarzębinka" aby odpocząć przy ognisku, spożyć posiłek i podzielić się doświadczeniami. W tak zwanym międzyczasie specjalnie powołana Komisja pod przewodnictwem Pani Bogumiły Warmińskiej z Brodnickiego Sanepidu dokonała oceny zbiorów.

Na zakończenie odczytano wyniki. Puchar Króla Grzybobrania roku 2016 ufundowany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zdobyła Pani Dorota Durzyńska. Jej wynik to ponad 3,5 kg grzybów. Laureaci otrzymali ponadto profesjonalne suszarki do suszenia grzybów. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali pamiątkowe noże do grzybów z okolicznościowym nadrukiem. Nagrody i upominki ufundowano dofinansowaniem  środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu.

Tego typu spotkania pokazują, że ludzie połączeni zamiłowaniem do zbierania grzybów potrafią razem w lesie miło spędzić czas. Mamy nadzieję na przyszłoroczne i dalsze spotkania