Aktualności Aktualności

Konkurs „Las bez tajemnic” w Grabinach

Sygnałem łowieckim pt. „Zbiórka myśliwych" w wykonaniu  Tomasza Michewicza, sygnalisty myśliwskiego z Porozumienia Kół łowieckich „Kult Świętego Huberta" w Brodnicy, który zabrzmiał w dniu 9 maja 2017 roku w grabińskich ostępach rozpoczęto w Nadleśnictwie Brodnica X już, jubileuszową edycję konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pod nazwą „Las bez tajemnic". Hasłem przewodnim konkursu były ptaki i ich obrączkowanie w celach poznawczych. Tego pięknego, majowego ranka na ścieżce przyrodniczej przy leśniczówce Grabiny w Nadleśnictwie Brodnica zjawili się przedstawiciele szkół podstawowych z terenu powiatów nowomiejskiego i brodnickiego, by stawić czoła rywalizacji w konkursie wiedzy o otaczającym nas lesie i jego tajemnicach. Jego organizatorzy to: Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach, Nadleśnictwa Jamy, Iława i Brodnica oraz Porozumienie Kół Łowieckich „Kult św. Huberta" w Brodnicy.

Konkurs ten, to stały punkt działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Brodnica, prowadzonej od wielu lat przy wsparciu coraz większego grona różnych instytucji, którego podstawowym celem jest propagowanie wiedzy o pięknie polskiej przyrody, potrzebie jej ochrony, wiedzy o poszanowaniu jej praw i prawidłowej gospodarce człowieka w celu wykorzystania jej sił dla zaspokojenia potrzeb człowieka.

Tegoroczna edycja miała szczególny wydźwięk, bo była to jubileuszowa, dziesiąta edycja. Pośród obecnych gości znalazł się Starosta Nowomiejski, Pan Jan Ochlak i Wójt Gminy Biskupiec, Pan Arkadiusz Dobek, który jeszcze niedawno był Leśniczym Leśnictwa Lipowa Góra i czynnie uczestniczył w przygotowaniu i prowadzeniu konkursu. Starostę Brodnickiego reprezentował Stanisław Czajkowski. Ze strony starostwa nowomiejskiego obecny był także Pan Krzysztof Puwalski - Naczelnik Wydziału Środowiska. Nadleśnictwo Iława reprezentowała Pani Kinga Sulej. Porozumienie Kół Łowieckich „Kult Św. Huberta" reprezentował jego Prezes, Kazimierz Kapuściński oraz Prezesi i Łowczowie Kół Łowieckich: „Pełnia" Łąkorz,   „Hubert" przy NIK Warszawa, „Darz Bór" Jabłonowo Pomorskie, „Bażant" Nieżywięć, „Szarak" Nowe Miasto Lubawskie i „Łabędź" Brodnica, Obecny był również kapelan myśliwych i leśników, ks. Gabriel Aronowski. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnej prasy Czasu Brodnicy. Honory gospodarza wraz z Leśniczym Leśnictwa Grabiny i innymi pracownikami Nadleśnictwa Brodnica pełnił nadleśniczy, Henryk Kapusta.  

Do wspólnych zmagań przystąpiły 22 szkoły, reprezentowane przez dwuosobowe drużyny. Do zmagań przystąpiły: SP Lipinki, SP Łąkorz, SP Ostrowite,  ZS Marzęcice, SP Szwarcenowo, ZSP nr 1 Brodnica, SP nr 2 Brodnica, ZS Górzno, ZS Pokrzydowo, ZS Zbiczno, SP Nieżywięć, SP Jajkowo, ZSP nr 3 Brodnica, SP nr 1 Nowe Miasto Lubawskie, SP Wielkie Leźno, SP Gwiździny, SP Brzozie, SP Kruszyny, SP Osiek, SP nr 7 Brodnica, SP Jabłonowo Pomorskie, SP Szabda. 

Wszystkich zebranych przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica. Tradycyjnie nawiązał on do Święta Polskiej Niezapominajki, przypadającego na  15 maja. Podkreślił potrzebę codziennej pamięci o ojczystej przyrodzie. Właściwe i racjonalne gospodarowanie jej zasobami to  podstawa trwałości gospodarki leśnej – jedynej gospodarki opartej na surowcu odnawialnym, jakim jest drewno. Surowcu, który jest niezbędny dla gospodarki narodowej, daje pracę setkom tysięcy polskich rodzin i stanowi o ok. 10% dochodu narodowego. Mimo faktu, że w wyniku tak prowadzonej gospodarki zasoby drzewne Polski ciągle rosną, groźba zagrożenia ze strony myślących inaczej jest ciągle aktualna. Dlatego musimy pamiętać o otaczającym środowisku i otaczać go opieką. Opieką nastawioną na codzienny szacunek dla otaczającej przyrody. Efektu nie przyniosą jednorazowe akcje ale codzienność. Najlepiej uszanujemy otaczające środowisko, jeśli nie będziemy go zaśmiecać, będziemy segregować śmieci czy zaprzestaniemy wypalania traw. To takie proste, że aż nudne. Jednak tylko tak możemy okazać szacunek przyrodzie i jej prawdziwie pomóc. Tylko takie postępowanie zagwarantuje jej zrównoważony rozwój i trwałość.  

Pani Jolanta Szymecka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinkach, zanim  przedstawiła uczestników spotkania, podkreśliła rolę otaczających nas lasów i całej przyrody w życiu pojedynczego człowieka. Ona również zwróciła uwagę na konieczność racjonalnej gospodarki zasobami przyrody. Następnie Pani Elżbieta Kapusta przypomniała zasady konkursu i przedstawiła skład jury.

Każda szkoła przywoziła gotową prezentację na temat obrączkowania ptaków.  W części głównej konkursu uczniowie indywidualnie rozwiązywali test i rozpoznawali ptaki, oddzielnie wędrowne i osiadłe.

Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczestników konkursu, młodzież  miała okazję zobaczyć specjalnie przygotowaną dla niej profesjonalną prezentację różnych ras myśliwskich. Na ten dzień pod „Jarzębinkę" przyjechali właściciele  dziesięciu psów różnych ras użytkowych, wykorzystywanych do polowania. Każdą prezentowaną rasę w pasjonujący sposób przedstawił i zaprezentował leśniczy z Radzik – Sylwek Tułodziecki.

Na dzieci i dorosłych czekał także wykład na świeżym powietrzu o ptakach i ich obrączkowaniu. Prowadzący go, znany ornitolog - Tomasz Królak zainteresował omawianym tematem nawet sceptyków.

Chętni jak zwykle mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Dla ciała zaś każdy znalazł pokrzepienie przy grillu, ognisku lub kociołku z grochówką. Rodzice dzieci z Lipinek serwowali  domowe ciasto.

W ostatecznym podsumowaniu wyłoniono następujących zwycięzców:

I           miejsce  Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu

II           -//-         Szkoła Podstawowa w Lipinkach

III          -//-         Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy

Tytuł „Czarodzieja lasu" zdobył Jakub Grochowski z Nieżywięcia.

Nagrody były wspaniałe i każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Dzięki organizatorom i wsparciu ofiarodawców wszystkim szkołom uczestniczącym w konkursie ofiarowano zestawy do przeprowadzania doświadczeń, a najlepszy uczestnik otrzymał namiot z wyposażeniem ufundowany przez Posła na Sejm Rzeczypospolitej, Pawła Szramkę. Wójt Gminy Biskupiec dla najlepszych uczestników tablety.  Dla każdego nauczyciela przygotowującego dzieci do konkursu  przeznaczono piękny album o polskich ptakach.

Na sukces dziesiątej edycji złożyli się: Szkoła Podstawowa w Lipinkach, Nadleśnictwa Brodnica, Iława i Jamy, gmina Biskupiec, starostwo  nowomiejskie, Koła Łowieckie: „Pełnia" Łąkorz, „Klub Myśliwski Dziennikarzy" w Warszawie", „Hubert" Warszawa, „Łabędź" Brodnica, „Szarak" Brodnica, „Jarząbek" Brodnica, „Bażant" Nieżywięć, „Pracowników MSZ" w Warszawie", „Szron" Kurzętnik, „Osa" Toruń, „Rogacz" Brodnica, PZŁ  Zarząd Okręgowy w Toruniu, Państwo Jacek Piersa, Zbigniew Socha, Zdzisław Fiszer, Roman Małkiewicz, Dominik Pawlikowski, Anna i Stanisław Filarscy, Kazimierz Skiba, Michał Komorowski, Jarosław Jeleniewski, Justyna Rumińska i Marek Hildebrandt, a także Bank Spółdzielczy w Brodnicy.  

Ideą tego konkursu było przede wszystkim zarażenie młodzieży właściwą postawą wobec środowiska i ukazanie w tym znaczenia kultury leśnej i łowieckiej. Wszystkie dzieci wygrały; zdobyły wiedzę i nagrody. Wygraliśmy też my, organizatorzy; poza tym, że liczba uczestników jest budująca, ciągle rośnie zainteresowanie i ranga konkursu. To oznacza, że w dziele prowadzenia zdrowej edukacji przyrodniczej nie jesteśmy osamotnieni i mamy nadzieję, że kiedyś to zaprocentuje i przyniesie oczekiwany plon.