Aktualności Aktualności

Opukiwanie drzewa młotkiem…

Las jest żywym ekosystemem, tu rosną cieszące człowieka swoim majestatycznym wyglądem drzewa, tu produkowany jest tlen, pochłaniany jest dwutlenek węgla, tu chętnie zażywamy spacerów, często mieszkamy przy lesie…

Wszystko, co cieszy, kiedyś również mija, drzewa, które wyglądają na potężne, bywa, że jak każde organizmy kiedyś chorują i zamierają, czasem jest i tak, że dzieje się to bez oznak zewnętrznych, choroby nie widać. Jak to ocenić, jak sprawdzić, czy przyszedł czas na usunięcie zagrożenia, które stwarza umierające drzewo przy osiedlach ludzkich czy szlakach turystycznych? W większości przypadków wykształcenie leśnika w zupełności wystarcza do oceny występującego ryzyka na podstawie oględzin, obserwacji drzewa i podjęcie decyzji o pozostawieniu, jego podkrzesaniu czy usunięciu, jednak są metody, które pozwalają na sprawdzenie co dzieje się w środku pnia, ocenę tego, czego gołym okiem nie widać.

W dniu 27.01.2023 w Nadleśnictwie Brodnica odbyło się szkolenie dotyczące oceny ryzyka w otoczeniu drzew przeprowadzone przez pracowników Katedry Użytkowania Lasu UP w Poznaniu, dr hab. Arkadiusza Tomczaka oraz dr hab. Tomasza Jelonka, którzy zaszczycili nas, prowadząc wykład na temat inspekcji i diagnostyki drzew. Program szkolenia objął zagadnienia związane z obowiązującym stanem prawnym i orzecznictwem, wizualną i instrumentalną diagnostyką stanu zdrowotnego drzew oraz zasadami usuwania bądź pielęgnacji drzew w celu właściwego zarządzania drzewami niebezpiecznymi. Na wstępie na pytania dotyczące zagadnień prawnych związanych z tematem szkolenia, po prezentacji online odpowiadała Pani Mecenas Agnieszka Macura. Potem Panowie Wykładowcy przeprowadzili część teoretyczną szkolenia a następnym etapem był wyjazd w teren do Leśnictwa Bachotek do jednego z ośrodków wypoczynkowych, których naturalną cechą jest spory ruch turystyczny oraz teren zadrzewiony w większości pokryty starodrzewem. Tam zaprezentowano nam metody diagnostyki drzew za pomocą nowoczesnej techniki i związanych z nią urządzeń (metody rezystografowe, tomografowe). Stare drzewa były "prześwietlane" urządzeniami podobnymi do tych, jakimi ludzie sami wykonują rezonans magnetyczny w placówkach medycznych. Jednym z urządzeń, jakie służą do oceny stanu drzewa, jest młotek diagnostyczny, za pomocą którego opukuje się drzewo. Jest on zakończony gumową lub drewnianą końcówką, która nie powoduje uszkodzeń, a osoba wykonująca badanie nasłuchuje zróżnicowane tony w celu identyfikacji ubytków w pniu. Pozwala to na ocenę zdrowotności pnia i całego drzewa. Drugim z przedstawionych urządzeń była sonda arborystyczna. To sztywny pręt z rękojeścią stosowany do badania występowania i zakresu rozkładu tkanek różnych części drzewa.

Metody oceny zdrowotności drzew przedstawione przez prowadzących szkolenie są doskonałą alternatywą dla oceny wzrokowej. Jedyną ich wadą jest duży koszt i brak możliwości zastosowania na większą skalę. Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia dziękujemy za możliwość udziału w szkoleniu i ruszamy do pracy z szerszym spojrzeniem na sprawy równowagi w gospodarstwie leśnym, w którym najważniejsze jest jednak zawsze bezpieczeństwo ludzi.

Darz Bór!