Aktualności Aktualności

Posadźmy sobie las

Kolejny, dziewiąty już raz młodzież z pierwszego gimnazjum - klasa 2 a oraz 2 f w Brodnicy wybrała się sadzić las w Nadleśnictwie Brodnica.

Tym razem spotkaliśmy się w Leśnictwie Szabda w dniach 30.03. oraz 31.03.2017 r. w oddziale 222 h, na powierzchni przygotowanej pod podsadzenie buka.

Akcja sadzenia lasu jest częścią projektu stworzonego przez Panią Ewę Filipską pod nazwą „Posadźmy las! Co właściwie wiemy o lasach naszego regionu?", przyjętego z aprobatą przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica jako doskonały pomysł na jedną z form edukacji leśnej młodzieży. Pierwsze, wspólne sadzenie z tą szkołą miało miejsce w 2008 roku w leśnictwie Bachotek, i tak już co roku spotykamy się by zrobić coś pożytecznego dla lasu, by nauczyć młodzież wrażliwości na jego piękno, by przekazać odrobinę wiedzy i zasiać w sercach młodych przyrodników chęć dbania o nasze wspólne, leśne dobro. Młodzież pod okiem miejscowych leśników uczy się technik sadzenia, rozpoznawania gatunków, ma okazję zapytać „u źródła„ o rzeczy związane z pracą leśnika, z przyrodą.

Wielkie jest zdziwienie gdy z ust leśniczego pada stwierdzenie, że lasów w Polsce przybywa podczas gdy każdy z pytających po chwili zastanowienia dochodzi do wniosku że właśnie przyczynia się do powiększania jego zasobów.

Jedną z części projektu jest także wywiad z leśniczym, konkurs fotograficzny pod nazwą „Dzika przyroda Brodnicy i okolic", bo do robienia zdjęć okazja jest przednia podczas spotkania w lesie.

W ramach projektu uczniowie w ramach rewanżu przeprowadzają zbiórkę śmieci wzdłuż drogi do wyznaczonego miejsca sadzenia.

W tym roku młodzież posadziła łącznie około 3 tys. sadzonek buka na powierzchni ok. 0,4 ha podsadzenia.!

Wspólne sadzenie lasu uczniów z Gimnazjum im. Władysława Jagiełły to „kawał dobrej roboty" dla lasu i świetna inwestycja w młodsze pokolenie. Była to również okazja do wymiany spostrzeżeń, ale także świetnej zabawy, dlatego miło nam będzie się spotkać w przyszłym roku już po raz dziesiąty. Już dziś zapraszamy.