Aktualności Aktualności

XVI Brodnicki Festiwal Kultury Leśników i Myśliwych Brodnica 2022

W dniach 8-9 października 2022 roku w Brodnicy odbył się XVI Brodnicki Festiwal Kultury Leśników i Myśliwych, w ramach którego przeprowadzono również XVI Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, XIII Turniej Fanfar i Hejnałów o Statuetkę  Anny Wazówny oraz III Konkurs wokalny „ Śpiewamy ze św. Hubertem”, IV Konkurs plastyczny „Malujemy ze św. Hubertem i II Konkurs wiedzy Leśno-Łowieckiej „Polujemy na wiedzę ze św. Hubertem”.

Organizatorem wydarzenia było Nadleśnictwo Brodnica, Brodnickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Fatima”, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu a także miejscowe koła łowieckie zrzeszone w Porozumieniu Kół Łowieckich „Kult Świętego Huberta”, Klub Sygnalistów Myśliwskich PZŁ, Miasto Brodnica, Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Brodnicki Dom Kultury.

Pierwszy dzień imprezy był niezwykle emocjonujący. Sygnaliści myśliwscy przybyli do Brodnicy, aby wziąć udział w konkursie i rywalizować w wybranych przez siebie kategoriach przygotowanych zarówno dla solistów, jak i zespołów. W tym dniu w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy zabrzmiały przepiękne dźwięki sygnałów myśliwskich, niezmiennych i pielęgnowanych od lat zgodne z tradycją.

Po południu z wieży kościelnej na żywo zabrzmiały fanfary i hejnały. Przybyli muzycy rywalizowali „O Statuetkę Anny Wazówny”. Zmagania uczestników konkursu zakończono wernisażem wystawy Konkursu Plastycznego Malujemy ze św. Hubertem.

Drugiego dnia, w niedzielę, odbyła się uroczysta msza święta Hubertowska odprawiana przez Kapelana Leśników, ks. Gabriela Aronowskiego. Po mszy świętej poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Kałużny, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Sławomir Sławiński oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica Jarosław Molendowski wspólne uroczyście posadzili Dąb Pamięci im. Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wydarzenie zakończyło się ogłoszeniem wyników i nagrodzeniem młodzieży i dzieci biorących udział w konkursach. Laureaci z rąk zaproszonych gości i organizatorów otrzymali nagrody. Zgodnie z tradycją wydarzenia, obowiązkiem zwycięzców była prezentacja ulubionego sygnału lub utworu.

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach muzycznych zdobyli:

  • SOLO

Klasa C

Miejsce I – Niedzielin Wiktor – Technikum Leśne w Warcinie

Klasa B

Miejsce I – Ciesielska Alicja

Klasa A

Miejsce I – Wroński Beniamin Miejsce II – Ciesielski Mikołaj Miejsce III – Pluto Prądzinska Marta

  • ZESPOŁY

Klasa C

Miejsce I – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Porozumienia Kół łowieckich w Brodnicy

Klasa B

Miejsce I – Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nidzica

Klasa G

Miejsce I – Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Warcinie

Klasa MB

Miejsce I – Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Warcinie

XIII TURNIEJ FANFAR I HEJNAŁÓW „O STATUETKĘ ANNY WAZÓWNY”

Miejsce I – Pluto-Prądzinska Marta

Na festiwalu nie zabrakło także stoiska Nadleśnictwa Brodnica z konkursami wiedzy przyrodniczo-leśnej. Pracownicy służby leśnej dla wszystkich osób biorących udział w konkursach przygotowali nagrody w postaci gadżetów oraz sadzonek drzew różnych gatunków.

Przez dwa dni trwania festiwalu kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy na chwilę zamienił się w wyjątkową  salę koncertową z leśnymi akcentami, otwartą dla mieszkańców całego miasta oraz sympatyków kultury leśników i myśliwych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie Gratulujemy!