Asset Publisher Asset Publisher

„LAS TO SYMBOL ŻYCIA, OCHRONY I ODNOWY” [Jan Paweł II,1989 r.]

Z inicjatywy Pełnomocnika ds. Leśnictwa i Łowiectwa Pana Edwarda Siarki w ubiegłą sobotę posadziliśmy szczególny las - „Las Pamięci Jana Pawła II”.

Wspominamy Wielkiego Polaka, który w 1989 roku zwrócił się do nas: „Las to symbol życia, ochrony i odnowy. Pamiątkowa tablica z tymi słowami została uroczyście odsłonięta przez Nadleśniczego wraz z zaproszonymi gośćmi. Symbol życia, ochrony i odnowy…tak, dla leśnika las to sens życia, obiekt, który należy chronić, poświęcać mu się i kiedy przychodzi już czas odnowić by zachować ciągłość tego jakże wartościowego ekosystemu. Las jest dziełem i dobrem, wspólnym dobrem. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do jego ochrony. Pokolenia polskich leśników pokazały już nie raz, że celem ich pracy jest trwałość tego zielonego, wspólnego dobra i że potrafią o to dobro dbać i je chronić. Tym razem znów jesteśmy tu gdzie trzeba, pamiętamy i działamy. Z wielką satysfakcją możemy uznać, że przeprowadzona w leśnictwie Tęgowiec akcja pod hasłem „Łączą nas drzewa” będąca zaproszeniem do wspólnych odnowień lasu powiodła się. Jeszcze jak się powiodła!

Na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica Dariusza Gnacińskiego przybyło wiele osób. Swoją obecnością zaszczycili nas Rzecznik prasowy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Pan Michał Gzowski, Dyrektor RDLP w Toruniu Pan Jarosław Molendowski, Rzecznik prasowy RDLP w Toruniu Pani Honorata Galczewska. Byli z nami  Samorządowcy:  Wójt Gminy Zbiczo - Pani Magdalena Golubska, Wójt Gminy Brzozie – Pani Danuta Kędziorska-Cieszyńska, Wójt Gminy Kurzętnik - Pan Piotr Piątek, Wójt Gminy Biskupiec – Pan Arkadiusz Dobek. Swoją obecnością uświetnili akcję sadzenia lasu Radni a także służby mundurowe.  Powitaliśmy Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim – Pana Krzysztofa Szałkowskiego. Mieliśmy zaszczyt gościć także Dyrektor Zespołu Szkół w Zbicznie, Panią Urszulę Pomianowską wraz z młodzieżą, która przybyła sadzić z nami młody las. Przybyli także Pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z oddziału w Brodnicy - Panie Anna Piotrowska, Wanda Gorczyńska, Małgorzata Ulatowska oraz Marta Witkowska. Obecni byli z nami także Przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych oraz miejscowych Kół Łowieckich. Zaprosiliśmy także lokalne media. Całą imprezę uświetniło Koło Gospodyń Wiejskich z Lipowca w Gminie Zbiczno serwując nam niesamowite lokalne przysmaki i rewelacyjne ciasta! Nie zabrakło również stanowiska „Dobre z Lasu” z perfekcyjnymi naturalnymi potrawami.

Las dla leśnika jest jego całym życiem. Cykl, który dotyczy przemiany pokoleń jest sensem naszej pracy, bo w przyrodzie naturalną rzeczą jest, że starszy drzewostan musi kiedyś ustąpić miejsca młodemu, następnemu pokoleniu. To młode pokolenie jest jak „oczko w głowie”, jak dziecko, o które trzeba szczególnie dbać i poświęcać mu swój czas. My dziś sami jako to „następne pokolenie”, pokolenie ludzi których prowadził przez życie autorytet Papieża Polaka, próbujemy oddać Mu cześć sadząc las zatytułowany Lasem Pamięci Jana Pawła II. Jesteśmy z tego dumni, będziemy o ten las dbać szczególnie i darzyć go wyjątkowym sentymentem. Posadziliśmy ten las wspólnie z Wami, i to jest piękne! Dziękujemy wszystkim gościom za mile spędzony czas, za to że byliście tu, i za to że zadbaliście o las razem z nami.

Darz Bór!