Asset Publisher Asset Publisher

Festiwal sygnalistów myśliwskich „Hubertus 2015”

Na IX Międzynarodowy Festiwal Sygnalistów Myśliwskich „Hubertus 2015" oraz VII Turniej Fanfar i Hejnałów o statuetkę Anny Wazówny przyjechali sygnaliści północnej i środkowej Polski.

Organizatorem dwudniowej imprezy, trwającej w dniach 13 - 14 maja 2015 było Brodnickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Fatima" oraz Nadleśnictwa Brodnica i dwanaście pozostałych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, a także miejscowe koła łowieckie. Przy organizacji pomagały także miejskie placówki kultury. Finansowego wsparcia udzielili ponadto: Miasto Brodnica i Starostwo Powiatowe Brodnica oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat honorowy nad festiwalem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Turniej sygnalistów rozpoczęło uroczyste otwarcie w kaplicy Św. Huberta, po którym bez zbędnej zwłoki przystąpiono do przesłuchań uczestników w poszczególnych kategoriach. Po południu z wieży Zamku Krzyżackiej na żywo zabrzmiały fanfary i hejnały. W rywalizacji indywidualnej i grupowej uczestniczyli sygnaliści z Warszawy, Tucholi, Jabłonowa Pomorskiego, Bytowa, Skrwilna, Lidzbarka, Gdańska i Chełmna.

Drugiego dnia, w niedzielę po uroczystej mszy świętej odprawianej przez Kapelana Leśników, ks. Gabriela Aronowskiego, nastąpiło ogłoszenie wyników. Laureaci z rąk zaproszonych gości i organizatorów otrzymali nagrody.

Statuetkę Anny Wazówny w konkursie fanfar i hejnałów zdobył Michał Ciesielski z Nadleśnictwa  - Lidzbark.

Pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach zdobyli:

-  soliści:        klasa D – Machel Michał z Koła Łowieckiego „Chełmińskie"

                                   C – Wrzesiński Borys z SPMKiKŁ na Zamku w Bytowie

                                   B – Machel Marcin z Koła Łowieckiego „Chełmińskie"

                                   A – Zakrzewski Andrzej

- zespoły:       klasa  C – ZSM ARTEMIS z UWM w Olsztynie

                                   B – FOREST BRASS z Nadleśnictwa Lidzbark

                                   A – ZSM z Technikum Leśnego w Tucholi

                                   MB – ZSM ECHO Warszawa

                                   MSH – FOREST BRASS z Nadleśnictwa Lidzbark

 

Obowiązkiem zwycięzców była prezentacja ulubionego sygnału lub utworu. Dzięki temu kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy na chwilę zamienił się w salę koncertową otwartą dla społeczeństwa miasta.

To nie był zwykły koncert. To była rozmowa młodych ludzi, gdzie zamiast słów płynęła muzyka. Wypełniała cały kościół. Dla samej tej chwili warto było tam być.

Po części koncertowej na boisku szkolnym odbył się festyn rodzinny dla mieszkańców miasta. Na stoisku Nadleśnictwa Brodnica jak zwykle panował tłok.

Do  zobaczenia za rok.