Asset Publisher Asset Publisher

Nowe miejsca postoju na Pojezierzu Brodnickim

Lasy Pojezierza Brodnickiego zachwycają nie tylko fachowców leśników. Ich walory podkreślają licznie przebywający w tych okolicach turyści i inni przyjezdni.

Dodatkową atrakcją tych okolic są czyste jeziora, które natura wkomponowała pośród kompleksów leśnych; jeziora zajmują ponad 5% obszaru w zasięgu Nadleśnictwa Brodnica.

Aby udostępnić te skarby natury i pozwolić ludziom poznawać tajemnice rodzimej przyrody Nadleśnictwo Brodnica w roku 2012 zapoczątkowało budowę i urządzanie w lasach miejsc postoju pojazdów. Wykonano wówczas z własnych środków siedem profesjonalnych zadaszeń ze stołem i ławkami, utwardzono place pod pojazdy i ustawiono tablice edukacyjne. Rok 2013 to kolejne przedsięwzięcia. W ramach kosztów własnych zbudowano kolejne trzy takie miejsca postoju oraz utwardzono i wyznaczono pięć innych, gdzie można bezpiecznie pozostawić pojazd. Z kosztów Funduszu Leśnego Lasów Państwowych w ramach specjalnego programu pt. "Aktywne udostępnianie lasu" pod koniec roku 2013 oddano do użytku kolejnych osiem miejsc postoju. W roku 2015 wyznaczono dodatkowo trzy takie miejsca a rok 2016 zaowocował budową jeszcze dwóch profesjonalnych miejsc, gdzie bezpiecznie będzie można pozostawić pojazd w lesie i udać się do lasu by poznawać jego uroki. Tegoroczne inwestycje składają się z wiaty ze stołem i ławkami oraz utwardzonym placem przeznaczonym do postawienia pojazdu. Ustawiono tam również tablice edukacyjne. Zbudowano je nad jeziorem Retno i Niskie Brodno, by jeziora te można było lepiej poznać.

Podsumowując, stwierdzić należy, że obecna ilość ponad trzydziestu profesjonalnie przygotowanych miejsc, gdzie bezpiecznie można pozostawić swój samochód i udać się do lasu, znacząco przyczyna się do poprawy dostępności lasów i jest przez ludzi zauważalna.

Wymienione miejsca postoju oraz przebieg dróg udostępnionych do ruchu kołowego zamieszczony jest na stronie internetowej Nadleśnictwa Brodnica.  Dostępna jest również mapa w wersji tradycyjnej.