Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystości patriotyczne w miejscu zbrodni

W lesie w Brzezinkach nad jeziorem Bachotek, hitlerowcy najpierw zamordowali kilkuset Polaków a potem w obawie przed ujawnieniem tej zbrodni, ich ciała spalili.

Na miejscu tej zbrodni w roku 1958 postawiono pomnik ku czci pomordowanych. Lista z nazwiskami ofiar jest ciągle aktualizowana. Z inicjatywy Nadleśnictwa Brodnica w 2012 roku pomnik został odnowiony i od tego czasu zaczął żyć nowym życiem i nabrał nowego znaczenia. Dla zachowania tych zdarzeń w pamięci i ku przestrodze potomnych od czterech lat w dniu 1 września przy pomniku odprawiana jest msza święta z udziałem miejscowej ludności, władz Gminy Zbiczno, pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych w Zbicznie i Pokrzydowie, pracowników Nadleśnictwa Brodnica a także młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół w Pokrzydowie.

W tym roku po raz czwarty mszę świętą odprawił ksiądz kanonik Zenon Żmijewski, który homilię poświęcił potrzebie modlitwy o pokój. Po uroczystościach Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica w asyście Leśniczych Leśnictw Karbowo i Bachotek złożył kwiaty i zapalił symboliczny znicz.