Asset Publisher Asset Publisher

Chrabąszcz majowy w Brodnicy

W ostatnich dniach maja 2017 roku nasilił się lot chrabąszcza majowego w niektórych mniejszych fragmentach leśnych naszego Nadleśnictwa.

Jest to szkodnik, który najpierw jako larwa w glebie ogryza korzenie młodych drzewek, następnie, po kilku latach przekształca się w chrabąszcza i ogryza liście drzew liściastych. Przy intensywnym występowaniu może doprowadzić do śmierci młodego drzewka.

Podczas wykonanej obserwacji lasu stwierdziliśmy zwiększone występowanie tego szkodnika, który uszkadzał właśnie liście dębów i buków, zwłaszcza na powierzchniach najmłodszych fragmentów lasu. Żer chrabąszcza spowodował występowanie na niektórych drzewkach poważnych uszkodzeń.

Podjęliśmy decyzję o wykonaniu zwalczania chemicznego sprzętem naziemnym przy pomocy opryskiwacza ciągnikowego produkcji Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie oraz opryskiwacza ręcznego.

Zabiegi chemiczne wykonywane były od wczesnych godzin rannych w dniach 25-29.05.2017 r. na terenie Leśnictwa Małki (10,89 ha), Leśnictwa Karbowo (9,15 ha) oraz Leśnictwa Bachotek (0,08 ha). Łączna powierzchnia objęta zabiegiem to 20,12 ha.

Użyty środek chemiczny jest nieszkodliwy dla pszczół i człowieka.

Skuteczność zabiegu będziemy oceniać do 12.06.2017 r. przy pomocy wyłożonych wcześniej tacek opadowych o wymiarach 1m x 1 m, ale już kilka dni po zabiegu efekty oceniamy na co najmniej 95%.