Asset Publisher Asset Publisher

Dąb na 45 urodziny Nadleśnictwa Brodnica

Dokładnie 2 stycznia 1973 roku pierwsi pracownicy nowoutworzonego Nadleśnictwa Brodnica po raz pierwszy przyszli do pracy.

Równo po 45 latach bo 2 stycznia 2018 roku obecni pracownicy dla uczczenia tamtego dnia i 45 urodzin istnienia swojej jednostki posadzili urodzinowego dęba.

Drzewko wyhodowano z nasiona zebranego jesienią 2014 roku z ośmioletniego wtedy brodnickiego Dębu Papieskiego. Spośród dwóch garści zebranych wtedy żołędzi, jeden okazał się zdrowy i wyrósł jako jego pierworodny syn i wnuk najstarszego Dębu Chrobry. Teraz jako trzyletnie drzewko znalazł swoje miejsce przy siedzibie Nadleśnictwa Brodnica i będzie świadkiem jego najnowszej historii. 

Dla podkreślenia więzi z tamtym pokoleniem leśników i ciągłości w pełnieniu misji przez Lasy Państwowe na przestrzeni dziesięcioleci, przygotowane drzewko posadzili Edmund Gruźlewski, Mieczysław Płachta i Mirosław Brodziński, którzy byli pracownikami Nadleśnictwa Brodnica w dniu jego utworzenia 45 lat temu. Świadkami tego niecodziennego wydarzenia poza pracownikami byli także przybyli emerytowani leśnicy. Posadzone drzewko poświęcił Kapelan Leśników, ksiądz Gabriel Aronowski.

W roku 2018 mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej przyczyny posadzony przez nas dąb na 45 urodziny Nadleśnictwa Brodnica staje się dodatkowo symbolem 100-lecia niepodległości. Być może jako taki zostanie zapamiętany.