Asset Publisher Asset Publisher

Dawno temu w lesie

Na rozwidleniu dróg z Bachotka do Zbiczna, Tamy Brodzkiej i Brzezinek, około 50 metrów od betonowego mostku na rzeczce Skarlance, którego miejscowi nazwali „mostkiem Jadwigi” ustawiony jest pomnik przedstawiający stylizowanego orła.

Zaprojektował go Juliusz Wilski z Bydgoszczy. Wybudowano go i odsłonięto w kwietniu 1958 roku. Po odsłonięciu odprawiono mszę świętą. Potem, o ile odbywały się tu spotkania, to już bez księży. Jakiś czas temu ktoś nieznany zamontował blisko tablicy w pomniku krzyż, którego dotąd wielu osobom w tym miejscu brakowało. W 2012 roku pojawiła się tam, ufundowana przez Nadleśnictwo Brodnica tablica z listą siedemdziesięciu nazwisk pomordowanych. Podczas uroczystości odsłonięcia obecni byli ich potomkowie.

Tradycyjnie już w dniu pierwszym września przy pomniku tym odprawiona została msza święta w intencji zabitych z udziałem młodzieży ze szkoły w Pokrzydowie, miejscowej ludności i leśników z Nadleśnictwa Brodnica.

Po jej zakończeniu pod pomnikiem złożono okolicznościowe kwiaty i zapalono znicz – ku pamięci pomordowanych i ku przestrodze żywym.

Aktualna lista pomordowanych znajduje się na stronie Nadleśnictwa Brodnica w zakładce Miejsca pamięci.