Asset Publisher Asset Publisher

Groźny chrabąszcz majowy

Wiosna tego roku przyniosła już niejedną niespodziankę. Nietypowa aura, najpierw wybitnie sucha, później chłodna, wręcz mroźna.

Przyniosła znaczne uszkodzenia aparatów asymilacyjnych dębów i buków. Na domiar złego, z miesięcznym opóźnieniem pojawiły się chrabąszcze majowe Melolontha melolontha. Jak zwykle w tych samych miejscach tzw. pędraczyskach, gdzie na granicy polno–leśnej z dużym udziałem łąk i nieużytków dochodzi do gwałtownego namnożenia tego owada. Larwy chrabąszcza (pędraki) niszczą uprawy leśne poprzez ogryzanie korzeni, a postać doskonała poprzez żer uzupełniający niszczy młode listowie. Mechaniczne ograniczanie liczebności tego chrząszcza w lesie jest mało skuteczne i bardzo pracochłonne, dlatego jedyną alternatywną metodą zapobiegania szkodom jest oprysk chemiczny.

Problem pojawił się na terenie Leśnictwa Małki, gdzie oceniona liczebność chrabąszczy wskazywała na zagrożenie dla młodników dębowych na powierzchni 1,5 ha. Przy pomocy specjalnie dedykowanego do oprysków młodników opryskiwacza, stosując dopuszczony w leśnictwie insektycyd, we wtorek wczesnym rankiem przeprowadzony został zabieg ratowniczy. W tym miejscu należy dodać, że środek ten jest nieszkodliwy dla pszczół oraz innych owadów zapylających.