Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie „Brodnica 2017”

Dnia 23 września 2017 r., w sobotni poranek przy wiacie edukacyjnej „Fiszerówka” przy leśniczówce Zarośle w Nadleśnictwie Brodnica zgromadzili się ludzie, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Nadleśniczego.

Miejscowi fascynaci grzybobrania spotkali się w lesie między jeziorami Mieliwo i Ciche, aby w pięknych okolicznościach natury poszukiwać jesiennych darów lasu. Organizatorem imprezy było Nadleśnictwo Brodnica. Łącznie na zaproszenie odpowiedziało około 100 osób, w tym rodziny z małymi dziećmi. Pośród nich, poza pracownikami byli także nauczyciele, lokalni przedsiębiorcy leśni i drzewiarze.

Pod „Fiszerówką” przy leśniczówce Zarośle przybyłych powitał Nadleśniczy Henryk Kapusta. Po krótkich słowach wstępu, podczas których przybliżył wszystkim  znaczenie okolicznych lasów w gospodarce i kulturze miejscowej społeczności, zapoznał wszystkich z regulaminem grzybobrania i przedstawił program dnia. Obecny przy tym gospodarz terenu, Leśniczy Leśnictwa Zarośle, Mariusz Prussakowski omówił zagadnienia techniki zbioru grzybów oraz zwrócił uwagę na elementarne zasady zachowania się w lesie. Po tych słowach wszyscy rozeszli się po okolicznym lesie, każdy  w swoją stronę świata na poszukiwanie „darów lasu”.

Pogoda dla grzybów była wyjątkowa. Deszczowe dni i ciepłe noce zapowiadały udane zbiory. Tak też się stało. Lasy Pojezierza Brodnickiego stanęły na wysokości zadania i każdy uczestnik zaspokoił swoją potrzebę poszukiwacza skarbów lasu. Duchowi rywalizacji towarzyszyła sympatyczna integracja. Po udanym grzybobraniu wszyscy powrócili do wiaty „Fiszerówka” aby odpocząć przy ognisku, spożyć posiłek i podzielić się wrażeniami z wyprawy. W tak zwanym międzyczasie specjalnie powołana Komisja pod przewodnictwem Pani Bogumiły Warmińskiej z brodnickiego Sanepidu dokonała oceny zbiorów i wyłoniła zwycięzców leśnych zmagań.

Na zakończenie odczytano wyniki. Puchar Króla Grzybobrania roku 2017 ufundowany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Brodnica zdobył Pan Wiesław Nowak. Jego wynik to ponad 10,5 kg grzybów. (W roku ubiegłym najlepszy wynik to 3,5 kg). Laureaci otrzymali ponadto profesjonalne suszarki do suszenia grzybów. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali pamiątkowe kubki i zestawy do ciepłych napojów.

Tego typu spotkania pokazują, że ludzie połączeni zamiłowaniem do zbierania grzybów potrafią razem w lesie miło spędzić czas. Mamy nadzieję na przyszłoroczne i dalsze spotkania.