Asset Publisher Asset Publisher

II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów Wilka i Zjawy

4 marca 2018 r. w lasach Nadleśnictwa Brodnica odbył się II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów Wilka i Zjawy zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Górzno.

Bieg został zorganizowany w związku z ustanowionym w dniu 1 marca 2011 roku świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uczestnicy biegli trasą, którą 2 sierpnia 1946 roku żołnierze oddziału Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) Stanisława Balli ps. ,,Sowa" - plutonów pod dowództwem Franciszka Wypycha ps. ,,Wilk" i Andrzeja Różyckiego ps. ,,Zjawa" wycofali się po zwycięskiej potyczce z oddziałami Ludowego Wojska Polskiego przy leśniczówce Górzno.

Biegacze mieli do pokonania trzy trasy o różnych długościach – bieg główny na dystansie 10 km , który tym razem rozpoczynał się przy osadzie Ruda, metę zaś usytuowano przy leśniczówce Górzno. Drugim dystansem był bieg dla wszystkich chętnych uczestników na dystansie 1963 metry wokół leśniczówki Górzno, ostatnim symbolicznym biegiem był bieg dla dzieci w wieku do 10 lat (oraz pozostałych chętnych) na dystansie 196,3 metra.  Długość ostatnich dwóch biegów miała wymowny historyczny charter ponieważ właśnie w 1963 roku zginął ostatni z żołnierzy wyklętych Józef Franczak ps. "Lalek". Na temat historii wypowiedział się jej pasjonat, Pan Piotr Rydel z Rybna który przybliżył biegaczom i pozostałym zgromadzonym osobom postacie ,,Żołnierzy Wyklętych”.

II Bieg Pamięci Żołnierzy Plutonów Wilka i Zjawy był jednym z kilkuset biegów organizowanych w Polsce  pod  nazwą: „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – największym biegu pamięci w Polsce. 6 edycja Biegu „Tropem Wilczym” jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po raz kolejny biegacze mieli możliwość korzystać z tras prowadzących przez  utwardzone drogi leśne Nadleśnictwa Brodnica, dając możliwość podziwiania terenów zaliczonych do Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, zapewniając przy tym kontakt z naturą oraz czyste i świeże powietrze. Nadleśnictwo Brodnica jako jeden ze współorganizatorów imprezy, brał czynny udział w imprezie. Nagrody w imieniu Nadleśnictwa Brodnica wręczał Nadleśniczy Henryk Kapusta. Miasto i Gmina  Górzno reprezentował Burmistrz Tomasz Kinicki. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Jacek Karczewski - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.