Asset Publisher Asset Publisher

Konkurs „Las bez tajemnic” w Grabinach pod „Jarzębinką”

Sygnałem łowieckim pt. „Zbiórka myśliwych" i „Apel na łowy" w wykonaniu Tomasza Michewicza i Joanny Warachowskiej, sygnalistów myśliwskich z Porozumienia Kół łowieckich „Kult Świętego Huberta" w Brodnicy, który zabrzmiał w dniu 25 maja 2016 roku w Grabińskich ostępach rozpoczęto w Nadleśnictwie Brodnica IX edycję konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie pod nazwą „Las bez tajemnic".

Konkurs był jedną z imprez towarzyszących Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej „O Róg Wojskiego" w Brodnicy. W związku z tym hasłem przewodnim konkursu były dźwięki. Tego pięknego, majowego ranka na ścieżce przyrodniczej w Grabinach w Nadleśnictwie Brodnica zjawili się przedstawiciele szkół podstawowych z terenu Powiatów Nowomiejskiego i Brodnickiego, by stawić czoła rywalizacji w konkursie wiedzy o otaczającym nas lesie.  Jego organizatorzy to: Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Lipinkach, Nadleśnictwa Jamy i Brodnica oraz Porozumienie Kół Łowieckich „Kult św. Huberta" w Brodnicy.

Konkurs ten to stały punkt działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Brodnica, prowadzonej od wielu lat przy wsparciu coraz większego grona różnych instytucji, którego podstawowym celem jest propagowanie wiedzy o pięknie polskiej przyrody, potrzebie jej ochrony, wiedzy o poszanowaniu jej praw i prawidłowej gospodarce człowieka w celu wykorzystania jej sił dla zaspokojenia potrzeb człowieka.

Tegoroczna edycja miała szczególny wydźwięk bo po raz pierwszy pośród obecnych gości znalazł się Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Pan Paweł Szramka. Obecny na tej imprezie był także Wójt Gminy Biskupiec – Arkadiusz Dobek, który jeszcze niedawno był Leśniczym Leśnictwa Lipowa Góra i czynnie uczestniczył w przygotowaniu i prowadzeniu konkursu. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wydelegował na tę uroczystość Specjalistę d.s Strategii Lasów Państwowych, Panią Honoratę Galczewską. Starostę Brodnickiego reprezentował Stanisław Czajkowski, Justyna Głodowska i Edyta Tadra. W imieniu Starosty Nowomiejskiego przybyła Dominika Witkowska i Katarzyna Zabłocka. W imieniu Brodnickiego Parku Krajobrazowego przybył Dyrektor, Pan Marian Tomoń. Udział Nadleśniczego z Jam zaznaczył swoją obecnością Pan Kamil Gąsiorowski, obecny Leśniczy Leśnictwa Lipowa Góra i Małgorzata Nogalska. Nadleśnictwo Iławę reprezentowała Kinga Sulej. Porozumienie Kół Łowieckich „Kult Św. Huberta" reprezentował jego Prezes, Kazimierz Kapuściński oraz Prezesi i Łowczowie Kół Łowieckich: „Pełnia" Łąkorz,   „Hubert" przy NIK Warszawa, „Darz Bór" Jabłonowo Pomorskie, „Bażant" Nieżywięć i „Łabędź" Brodnica, Obecny był również kapelan myśliwych i leśników, ks. Gabriel Aronowski. Nie zabrakło także przedstawicieli mediów: Telewizji Regionalnej z Bydgoszczy, Telewizji ELTRONIK i lokalnej prasy tj. CBR z Brodnicy oraz Czasu Brodnicy. Honory gospodarza pełnił Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica, Henryk Kapusta.  

Do wspólnych zmagań przystąpiło 20 szkół, reprezentowanych przez dwuosobowe drużyny. Do zmagań przystąpiły: SP Lipinki, SP Łąkorz, SP Ostrowite, , ZS Marzęcice, SP Szwarcenowo, SP nr 1 Brodnica, SP nr 2 Brodnica, SP nr 4 Brodnica, ZS Górzno, ZS Pokrzydowo, ZS Zbiczno, SP Nieżywięć, SP Jajkowo,

SP Drużyny, SP nr 1 Nowe Miasto Lubawskie, SP Wielkie Leźno, SP Gwiździny,

SP Brzozie, ZS Jamielnik, ZS Skarlin

Wszystkich zebranych przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica. W tym roku nawiązał on poprzez Święto Polskiej Niezapominajki, przypadające 15 maja do potrzeby pamiętania o ojczystej przyrodzie. Właściwe i racjonalne gospodarowanie jej zasobami to  podstawa trwałości gospodarki leśnej – jedynej gospodarki opartej na surowcu odnawialnym, jakim jest drewno. Surowcu, który jest niezbędny dla gospodarki narodowej, daje pracę setkom tysięcy polskich rodzin i stanowi o ok. 10% dochodu narodowego. Mimo faktu, że w wyniku tak prowadzonej gospodarki zasoby drzewne Polski ciągle rosną, groźba zagrożenia ze strony myślących inaczej jest ciągle aktualna. Dlatego musimy pamiętać o otaczającym środowisku i otaczać go opieką. Opieką nastawioną na codzienny szacunek dla otaczającej przyrody. Efektu nie przyniosą jednorazowe akcje ale codzienność. Najlepiej uszanujemy otaczające środowisko, jeśli nie będziemy go zaśmiecać, będziemy segregować śmieci czy zaprzestaniemy wypalania traw. To takie proste, że aż nudne. Jednak tylko tak możemy okazać szacunek przyrodzie i jej prawdziwie pomóc.  

Pani Jolanta Szymecka, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lipinkach, zanim  przedstawiła uczestników spotkania podkreśliła rolę drzew w codziennym życiu. Przedstawiła także sylwetkę niezwykłej dla szkoły pomnikowej lipy i poprosiła wszystkich o głosowanie na nią w konkursie „Drzewo roku". Następnie Pani Elżbieta Kapusta i Małgorzata Nogalska przypomnieli zasady konkursu i przedstawili skład jury.

Każda szkoła przywoziła gotową pracę plastyczną wykonaną w technice malarskiej przedstawiającą dźwięki dzikiej przyrody. W części głównej konkursu uczniowie indywidualnie pisali test i rozpoznawali odgłosy wydawane przez dzikie zwierzęta.

Podczas prac komisji oceniającej poziom wiedzy uczestników konkursu, młodzież  miała okazję zobaczyć prawdziwy pożar w lesie i na własne oczy zobaczyć prawdziwych strażaków w czasie akcji gaszenia ognia. Po wezwaniu do sztucznie przygotowanego ogniska przybyły jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Zbiczna. Wszyscy, nawet dorośli poruszeni byli szkodliwością ognia i odwagą strażaków. Ten pokaz pozostanie w pomięci wielu i wielu od teraz będzie chciało zostać strażakiem.

Następnie, podczas specjalnego pokazu broni myśliwskiej, każdy mógł dotknąć prawdziwej strzelby. Chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Przygotowano także dla dzieci i dorosłych specjalne warsztaty tworzenia sylwetek zwierząt z papieru techniką pier-mache, które poprowadzili Państwo Dorota i Piotr Piotrowiak z Torunia. Dla ciała zaś każdy znalazł pokrzepienie przy grillu, ognisku lub kociołku z grochówką.

W ostatecznym podsumowaniu wyłoniono następujących zwycięzców:

I           miejsce  Szkoła Podstawowa w Lipinkach

II           -//-         Szkoła Podstawowa Nr 1 w Brodnicy

III          -//-         Szkoła Podstawowa Nr 2 w Brodnicy

Tytuł „Czarodzieja lasu" zdobyła Julia Śliwińska z Lipinek

Nagrody były wspaniałe i każde dziecko mogło znaleźć coś dla siebie. Dzięki wsparciu Funduszu Leśnego Lasów Państwowych środkom Nadleśnictwa Brodnica wszystkim szkołom uczestniczącym w konkursie ofiarowano po trzy prawdziwe lornetki a najlepszy uczestnik otrzymał tablet, który ufundował Poseł Paweł Szramka. Wójt Gminy Biskupiec dla trzech najlepszych szkół zakupił sprzęt do odtwarzania muzyki.    

Na sukces ten złożyli się: Szkoła Podstawowa w Lipinkach, Nadleśnictwa Brodnica i Jamy, Gmina Biskupiec, Starostwo Brodnickie i Nowomiejskie, Koła Łowieckie: „Pełnia" Łąkorz, „Klub Myśliwski Dziennikarzy" w Warszawie", „Łabędź" Brodnica, „Szarak" Brodnica, „Jarząbek" Brodnica, „Bażant" Nieżywięć, , „Pracowników MSZ" w Warszawie", „Szron" Kurzętnik, „Osa" Toruń, „Sokół" Świedziebnia, „Rogacz" Brodnica, Gospodarstwo Rolne Komorowo, PZŁ  Zarząd Okręgowy w Toruniu, Państwo Jacek Piersa, Zdzisław Fiszer, Roman Małkiewicz, Lilia Rutkowska, Justyna Rumińska i Marek Hildebrandt a także firma Drescher Polska, Zakład Usług Leśnych Filarski Stanisław, Urząd Miasta Brodnica i Bank Spółdzielczy w Brodnicy.  Pokaz pracy jednostek straży pożarnych możliwy był dzięki udziałowi zawodowców z Brodnicy i ochotników ze Zbiczna.

Ideą tego konkursu było przede wszystkim zarażenie młodzieży właściwą postawą wobec środowiska i ukazanie w tym znaczenia kultury leśnej i łowieckiej. Wszystkie dzieci wygrały; zdobyły wiedzę i nagrody. Wygraliśmy też my, organizatorzy; poza tym, że liczba uczestników jest budująca, ciągle rośnie zainteresowanie i ranga konkursu. To oznacza, że w dziele prowadzenia zdrowej edukacji przyrodniczej nie jesteśmy osamotnieni i mamy nadzieję, że kiedyś to zaprocentuje i przyniesie oczekiwany plon.