Asset Publisher Asset Publisher

Las łączy pokolenia

Najpierw tydzień pracy do granic ludzkich możliwości, a potem upragniony weekend, kiedy można zająć się tylko sobą i wreszcie zresetować po wszechobecnym „wyścigu szczurów”.

Tak z grubsza wygląda życie wielu współczesnych ludzi, którzy zapomnieli o tym, co w życiu najważniejsze. Tymczasem las, który w Polsce mamy w zasięgu ręki, daje nie tylko wytchnienie od codziennego zgiełku, ale można go wykorzystać do integracji na wiele różnych sposobów.

Pod hasłem „Wielopokoleniowe sadzenie lasu” Szkoła Podstawowa Nr 2 z Brodnicy w dniu 18 kwietnia 2018 roku zorganizowała w lesie w Leśnictwie Karbowo spotkanie trzech pokoleń tj dzieci, rodziców i dziadków i wspólne sadzenie lasu. Przy okazji tego spotkania trzy pokolenia ludzi oddalonych od siebie wiekiem i zainteresowaniami zrobiły coś pożytecznego dla lasu i przy okazji dla siebie,  przebywając z sobą na wspólnej rozmowie. Wydarzenie zakończyło wspólne ognisko i radość ze spotkania.

Las sadziła także młodzież ze Szkoły Marzęcice. Oni wraz z nauczycielami w dniu 19 kwietnia 2018 roku stawili się w Leśnictwie Tęgowiec już po raz dziesiąty.

W Leśnictwie Szabda natomiast Szkoła Nr 3 z Brodnicy pracowała na dwóch frontach. Podczas gdy jedni sadzili las, inni sprzątali pozostawione przez ludzi śmieci.

Próbujemy różnych form edukacji, by dotrzeć do świadomości najmłodszych. Czas najwyższy, by młody człowiek wreszcie wiedział, że lasów w Polsce przybywa i że lasy dają zatrudnienie i płacą podatki. Że drewno pochodzi z lasu i że jest ono surowcem idealnym, bo w pełni odnawialnym. Że polskie lasy są państwowe i przez to dostępne dla każdego. Dlatego trzeba o nie dbać, by były dla ludzi.