Asset Publisher Asset Publisher

Obuwik pospolity i jego ochrona

Wśród trzynastu rezerwatów na terenie Nadleśnictwa Brodnica, szczególnie wartościowym jest „Wyspa na Jeziorze Wielkie Partęczyny”.

Jego wyjątkowość polega na tym, że stanowi wyspę po środku największego jeziora Pojezierza Brodnickiego, a przedmiotem ochrony rezerwatowej tego miejsca jest storczyk nazywany obuwikiem pospolitym. To jedyne stanowisko na terenie Nadleśnictwa Brodnica i jedno z dwóch na terenie Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Niestety, rezerwat nie posiadał od lat planu ochrony, a bierna ochrona spowodowała prawie całkowite wyginięcie obuwika, który został przygłuszony przez krzewy i ekspansywną pokrzywę, „zasilana” dodatkowo nawozem przez kolonię kormoranów. Drogę działania wskazał plan zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Brodnicka, który wskazywał na konieczność usunięcia części krzewów.

Wspólna inicjatywa władz Brodnickiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Brodnica doprowadziła do opracowania i zatwierdzenia zadań ochronnych dla „obuwikowego rezerwatu”. Zarządzenie zatwierdził Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. Nadleśnictwo Brodnica podjęło się realizacji zapisów planu i nazajutrz, po jego opublikowaniu, krzewy zostały wycięte i złożone na skraju wyspy.

Z niecierpliwością oczekujemy wiosny z nadzieją, że nasz obuwik doceni podjęty trud.