Asset Publisher Asset Publisher

Nie wypalaj traw!

Pomimo niskich temperatur, jakie notujemy w ostatnich dniach, mamy już wiosnę. Słoneczna pogoda i silny wiatr, przy braku opadów spowodował, że w naszych lasach od dłuższego już czasu obowiązuje trzeci – najwyższy stan zagrożenia pożarowego. Wiosna to chyba najbardziej niebezpieczna pożarowo pora roku. Zanim rozwiną się liście, glebę pokrywają suche, martwe pozostałości roślinne, które aż trzeszczą przy nadepnięciu. Wystarczy iskra, rzucony na glebę papieros i nieszczęście gotowe. Przy tej okazji, przestrzegamy również przed umyślnym (bezmyślnym) wypalaniem traw. To działanie bezsensowne gospodarczo, wielce niebezpieczne i w dodatku zabronione i karane.

W dobie walki z pandemią, spodziewamy się wzmożonej aktywności turystycznej w lasach. Tak naprawdę, to zrozumiałe. Pamiętajmy jednak, żeby i w lesie zachować bezpieczną odległość między ludźmi. Będzie nas w lesie więcej, zachowujmy się odpowiedzialnie i pamiętajmy, że „las płonie szybko, a rośnie zdecydowanie dłużej”. Oczywiście zwracamy się również z apelem o zgłaszanie zauważonych pożarów.

Tym bardziej apelujemy o zachowanie porządku. Nie śmiećmy, bo ktoś przecież i w lesie będzie musiał te śmieci posprzątać. Szanujmy się nawzajem i bądźmy odpowiedzialni za zdrowie innych.