Asset Publisher Asset Publisher

Tajemnice budek lęgowych

Koniec roku to czas wieszania nowych i czyszczenia starych budek lęgowych dla ptaków.

Prace te leśnicy wykonują poza okresem lęgowym ptaków. W grudniu bieżącego roku uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej Nr 2 w Brodnicy uczestniczyli w czyszczeniu budek lęgowych w lesie. Wszystko odbywało się w Nadleśnictwie Brodnica w Leśnictwie, gdzie przewodnikiem i znawcą tematu był leśniczy Pan Tomasz Klejnowski.

W czasie wspólnych z dziećmi zajęć sprawdzonych zostało 19 budek, z których każda została otwarta a jej zawartość dokładnie przeanalizowana. Okazało się, że nie zawsze lokatorami budek są ptaki. Niektóre spośród czyszczonych były zajęte przez osy, inna dla odmiany przez wiewiórkę. Zdarza się, że zasiedlają je nawet szerszenie lub myszy. Są też takie, które wcale nie znajdują lokatora. Przy wieszaniu nowych ważne jest, by ze względu na ilość słońca i przeważające w Polsce wiatry wieszać je otworem skierowanym na wschód lub południowy wschód. Okazało się, że materiałem wykorzystywanym przez ptaki do budowy gniazd są mech, pióra, sierść, czy źdźbła traw. Rodzaj zużytego do budowy gniazd jest cechą odróżniającą poszczególne gatunki ptaków

Podczas zajęć w lesie wszystkie skrzynki dla ptaków, które uległy zniszczeniu zostały wymienione na nowe.

Lekcja przyrody przeprowadzona w lesie zostaje w pamięci na długo. Z pewnością żadna napotkana w lesie budka nie umknie już uwadze uczniów, którzy brali udział w zajęciach w lesie.