Asset Publisher Asset Publisher

Żmija zygzakowata - zachowajmy ostrożność

Nadchodzi czas wakacji, więc spacerów po lesie będzie coraz więcej. Lasy Nadleśnictwa Brodnica oferują nam różnego rodzaju formy wypoczynku i relaksu, jest to również czas aktywności żmii zygzakowatej.

Jest to jedyny jadowity wąż w naszym kraju. Rozpoznać ją możemy po charakterystycznym zygzaku przechodzącym od karku, aż po sam ogon oraz głowie w kształcie trójkąta. Występują osobniki o szarej, brązowej i czarnej barwie. O tej porze roku spotkać ją możemy w miejscach bardzo nasłonecznionych, uwielbia wygrzewać się na kamieniach w pobliżu zbiorników wodnych. Gad ten jest pod ochroną, więc jeżeli napotkamy go na swojej drodze należy się spokojnie wycofać i opuścić miejsce bytowania węża.

Żmija zygzakowata jest bardzo płochliwym stworzeniem. Do ukąszeń dochodzi bardzo rzadko, ponieważ atakuje tylko w sytuacji, kiedy czuje się zagrożona. Robi to zwykle odruchowo. Początkowo ostrzega sycząc po to, by odstraszyć ofiarę. To znak, kiedy powinniśmy się wycofać. Jeżeli jednak już dojdzie do ukąszenia należy niezwłocznie udać się do szpitala i skorzystać z fachowej opieki medycznej.

Korzystając z uroków naszych malowniczych lasów nie zapomnijmy o wysokich butach i długich spodniach, a na pewno nic złego nam się  nie stanie.