Asset Publisher Asset Publisher

Grali w Brodnicy „O Róg Wojskiego”

Kolejna, XXI edycja konkursu muzyki myśliwskiej „O Róg Wojskiego" odbyła się w Brodnicy. O randze imprezy świadczą patronaty honorowe: Ministra Środowiska, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Obok Starostwa Powiatowego w Brodnicy, brodnickiego magistratu, Brodnickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Fatima", Toruńskiej Organizacji Łowieckiej i Polskiego Związku Łowieckiego oraz działającego przy nim Klubu Sygnalistów Myśliwskich, jednym z organizatorów były Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Brodnica.

Wydarzenie wspiera krzewienie kultury łowieckiej, muzycznej i leśnej. W ramach festiwalu trwającego w dniach 27-29 maja 2016 r. odbywały się: XXI Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego", XVII Ogólnopolski Konkurs Muzyki Myśliwskiej oraz VIII Brodnicki Turniej Fanfar i Hejnałów „O statuetkę Anny Wazówny" .

W czasie trwania festiwalu, który zgromadził nie tylko liczne grono wykonawców i wielbicieli sygnalistyki myśliwskiej, ale także mieszkańców miasta i turystów, zorganizowano szereg atrakcji i imprez towarzyszących.

Festiwal rozpoczął się w dniu 25 maja 2016 roku rozegraniem na ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Brodnica przy wiacie „Jarzębinka" konkursu wiedzy leśnej i łowieckiej dla dzieci szkół podstawowych z terenu Powiatów Brodnica i Nowe Miasto Lubawskie pod nazwą „Las bez tajemnic".

W dniu 26 maja odbył się koncert organowy, po czym kolejnego dnia, nastąpiło uroczyste otwarcie XXI Konkursu Muzyki Myśliwskiej „O Róg Wojskiego" Brodnica 2016. Wśród otwierających byli m.in. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica Henryk Kapusta, a także Burmistrz Miasta Brodnica, Starosta Brodnicki oraz przedstawiciele organizacji łowieckich i licznie zebrani artyści festiwalowi. Otwarcie festiwalu na rynku Brodnicy wywołało niemałe poruszenie wśród mieszkańców i turystów. Tego jeszcze nie było - zielono było wszędzie i zewsząd płynęła muzyka.

Tego dnia wieczorem w muzeum miasta dokonano otwarcia wystawy zbiorów muzealnych Ośrodka Kultury Leśnej z Gołuchowa i prywatnych zbiorów myśliwego, Mariana Lendzioszka, zorganizowanej przez Muzeum w Brodnicy i Nadleśnictwo Brodnica.

Dzień kolejny, 28 maja 2016 r. to dzień, kiedy w czasie zmagań konkursowych dominowała tematyka leśna na festiwalu i w całym mieście. Nadleśnictwo Brodnica, oprócz festiwalowego Miasteczka Leśnego zapewniło moc atrakcji. Były to m.in. Konkursy Wiedzy Leśnej dla wszystkich, „Wielka Patelnia - Dary Lasu" przygotowana na 1000 porcji, zwiedzanie lasu z przewodnikiem, konkurs krasomówczy pt. „Opowieści z mchu i paproci", konkurs fotograficzny „Skutki suszy w obiektywie". W leśnym miasteczku, gdzie szerokim frontem prowadzono edukację przyrodniczo-leśną, stanęły namioty Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Nadleśnictwa Brodnica, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz „Las w szkatułce" w postaci przyczepy z interaktywną zawartością zapewniony przez Nadleśnictwo Olsztynek. Obok miasteczka pokaz swoich możliwości prowadziły najnowocześniejsze maszyny leśne, m.in.  harwester i forwarder.

Leśnicy na swoich stoiskach prowadzili intensywną edukację w formie quizów i poważnych konkursów o tematyce przyrodniczo-leśnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety a najlepsi cenne nagrody książkowe. Przygotowane stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nie zepsuły tego nawet burzowe, rzęsiste, ale krótkotrwałe opady. Dużym zainteresowaniem cieszyły się sadzonki drzew i krzewów pochodzących ze szkółki kontenerowej Nadleśnictwa Dobrzejewice.

Imprezę uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych z Tucholi pod batutą Mirosława Pałczyńskiego, który także poprowadził przemarsz zespołów muzycznych i pocztów sztandarowych przez miasto. Poza nim atrakcją wieczoru był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierownictwem Mieczysława Leśniczaka oraz liczne występy galowe uczestników festiwalu.

Podczas wręczania nagród i wyróżnień Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych reprezentował Jan Błaszczyk, łowczy krajowy LP. W imieniu Dyrektora RDLP w Toruniu, puchar i statuetki zwycięzcom wręczał Piotr Beszterda kierujący Zespołem Łowiectwa w toruńskiej dyrekcji LP oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Brodnica Henryk Kapusta. Solowym Mistrzem Polski znów został leśnik Adam Jażdżewski reprezentujący Nadleśnictwo Spychowo, natomiast zdobywcą „Rogu Wojskiego" po raz pierwszy w historii tego konkursu został zespół niereprezentujący żadnej szkoły leśnej, mianowicie "Zespół Sygnalistów Myśliwskich Leśna Brać przy Nadleśnictwie Spychowo i Strzałowo". Muzę Wojskiego otrzymał Zespół "Marzenia o Dubaju".

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie www.muzyka.mysliwska.pl

Następnego dnia odbył się konkurs fanfar i sygnałów o Statuetkę Anny Wazówny z wieży zamku krzyżackiego w Brodnicy. Zdobył ją Ernest Pietrzyk z WKŁ „Przyszłość". Ogłoszenie wyników nastąpiło po Mszy Świętej wieńczącej festiwal, odprawionej w kościele Matki Boskiej Fatimskiej w Brodnicy. Tuż przed nią w obecności mieszkańców miasta odsłonięto nową tablicę przy dębie Jana Pawła II, który po 10 latach od posadzenia w roku 2016 został przesadzony.

Pisząc te słowa nie sposób nie wspomnieć, że sukces tegorocznego festiwalu jest efektem wzorowej współpracy wszystkich organizatorów. Na jego atrakcyjność miało wpływ dofinansowanie do zakupu nagród za pierwsze miejsca w konkursach przyrodniczych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu.

Tak świetna promocja Lasów Państwowych podczas XXI Festiwalu Muzyki Myśliwskiej była możliwa dzięki dofinansowaniu ze strony Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych oraz zaangażowaniu wielu osób, którym pisząc te słowa serdecznie dziękuję.