Asset Publisher Asset Publisher

Wiosna znaczy wolność

Wraz z nadejściem wiosny opustoszały kwatery adaptacyjne, w których przygotowywane były do życia na wolności zające i kuropatwy zamknięte tam późną jesienią.

Zwierzęta przyszły na świat w klatkach i innego życia nie znały. Wypuszczone bezpośrednio do łowiska prawdopodobnie by sobie nie poradziły. Zbudowane na terenie OHZ – tu „MSZANO" w Nadleśnictwie Brodnica kwatery adaptacyjne mają za zadanie przygotować zwierzęta do życia na wolności i przystosować je do lokalnych warunków przyrodniczych.

Umieszczone w nich zające i kuropatwy po ustąpieniu surowych warunków zimowych, wraz z nadejściem wiosny zostały wypuszczone do łowiska. Wiosna dla przyrody to czas budzenia się życia, łączenia się w pary i rodzenia się potomstwa. Dlatego właśnie połączone już w pary młode kuropatwy wypuszczono w optymalne dla nich warunki, w miejsca gdzie do tej pory spotykane były dzikie populacje tego gatunku. Dla zajęcy wybrano przestrzeń zlokalizowaną bezpośrednio przy kwaterze, pełną naturalnego żeru w postaci specjalnych upraw i objętą stałym nadzorem leśniczego. Wszystkie te miejsca wyposażone są w specjalne podsypy do uzupełniającego dokarmiania.

Tym razem natura wzbogaciła się o ok. 20 szt. zajęcy i ok. 300 szt. kuropatw. Mamy nadzieję widywać je na polach i cieszyć oko bogactwem naszych łowisk. Może kiedyś bez pomocy człowieka zwierzyna drobna poradzi sobie ze szkodliwą chemizacją naszych pól, niczym nieograniczoną populacją drapieżników i stadami bezpańskich psów i kotów. Takie mam marzenie.