Asset Publisher Asset Publisher

Szkolenie terenowe w Starych Jabłonkach

W ubiegły piątek 20-go października odbyło się szkolenie dotyczące hodowli lasu. Na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Stare Jabłonki Jarosława Szustkowskiego mieliśmy przyjemność być gośćmi w tamtejszych pięknych lasach.

Pięknych i zdrowych, a do tego świetnie odnawiających się w sposób naturalny. Pan Nadleśniczy przedstawił nam historię Nadleśnictwa i omówił jego warunki przyrodnicze. Odnowienie naturalne drzewostanów sosnowych było tematem tego ciekawego szkolenia. Wszystko w przyrodzie ma swój czas, drzewa sadzi się, pielęgnuje, a gdy osiągną wiek ich rębności, przychodzi czas na ich wycinkę. Można również stosować odnowienia naturalne co jest nie lada sztuką. Sosna pospolita dobrze odnawia się za pomocą obsiewu bocznego, często również z udziałem tzw. nasienników (drzew pozostawianych na powierzchni do odnowienia, regularnie na niej rozmieszczonych, charakteryzująch się dobrą jakością i mających na celu wzmocnienie obsiewu nasion). To właśnie w leśnictwach Laski, Śmieszny Kąt i Jagiełek miejscowi leśniczowie dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestii odnowień naturalnych. Odnowienia te w Nadlesnictwie Stare Jabłonki sięgają liczby nawet 40 tys. siewek na 1 hektar powierzchni. Następnym etapem jest pielęgnacja założonej w ten sposób uprawy, która została uznana za udane odnowienie przy jej ocenie. Na uprawach, które nam pokazano, przerzedzanie nalotu sosnowego następuje dość późno, tamtejsi leśnicy doradzają by nie spieszyć się z tym zabiegiem. Efekty mają doskonałe!  

Spotkanie w Nadleśnictwie Stare Jabłonki było również doskonałą okazją do integracji załogi. Tego typu spotkania są również dobrym momentem na wymianę doświadczeń i merytoryczną dyskusję w miłej, spokojnej atmosferze. Leśnicy uwielbiają rozmawiać o lesie.

Spotkanie w tamtejszych stronach nie byłoby pełnym, gdyby chociaż w małym stopniu nie poznać miejscowych zabytków czy świata przyrodniczego w jego najbardziej dumnych miejscach. Mieilśmy okazję podziwiać pomnik przyrody szacowany na 500-600 lat dąb szypułkowy ,,Perkun”. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Parku Etnograficznym w Olsztynku, gdzie podziwiać było można budowle wykonane z drewna. Szkolenie zakończyło się wspólnym obiadem w hotelu Masuria. Atmosfera była przesympatyczna, a szkolenie niezwykle ciekawe. Kolegom z Nadleśnictwa Stare Jabłonki bardzo dziękujemy!

Darz Bór!